• Kokią polistireno markę pasirinkti pamatinės sijos (rostverko) šiltinimui? 

Polistireno markė tipinei pamatinei sijai turėtų būti naudojama EPS 100. Praktikoje vyrauja daug nuomonių tuo klausimu. Daugelis mano, kad tokio stiprio neužtenka, argumentuodami, kad horizontali dalis remiasi į gruntą, tai netiesa. Pamatinė sija teoriškai negali sąveikauti su gruntu, ji sąveikauja tik su poliais, tai yra remiasi tik į polius, o tarp polių “kabo” ore. Polistireną po sija veikia tik betonas betonavimo metu ir ledas žiemos metu, kuris dėl galimų polistireno deformacijų nepadaro jokios žalos konstrukcijai. Šoninį polistireną paprastai veikia tik sutankintas gruntas. Būna atvejų, kai visai šalia pamato yra kelias, aikštelė ir pan., kur galimai papildoma apkrova gali būti slegiamas gruntas prie pamato, tik tuo atveju reiktų naudoti aukštesnės markės polistireną, tai yra EPS150, EPS200 markės.  Polistirenas EPS 100 yra statybos normų nurodytas kaip rekomenduojamas stipris tokio tipo pamatams izoliuoti. Papildomai reiktų pabrėžti, kad aukštos polistireno markės (EPS150-200) gerokai prasčiau sukimba su betonu, todėl po gamybos reiktų jį papildomai pritvirtinti prie pagrindo kaiščiais. 

  • Įmirkis. Praktikoje vyrauja nuomonė, kad polistireno įmirkis yra didelis, todėl pamatams šiltinti jis netinkamas?

Lietuvoje pagaminto polistireninio putplasčio ilgalaikis įmirkis, polistireną visiškai panardinus į vandenį ir jame išlaikius 28 paras, yra visada mažiau nei 3 % (paprastai varijuoja 2-3% priklausomai nuo markės). Lyginant su ekstrūziniu polistirenu (XPS, jo įmirkis yra 1%), dažnu atveju dviejų medžiagų įmirkio skirtumas siekia tik 1%.  Realybėje tokių aplinkos sąlygų statiniuose negali būti, tai yra pamatas negali būti pilnai veikiamas vandeniu, todėl ir įmirkio negalima pasiekti. Esant aukštiems gruntiniams vandenims, privaloma įrengi drenažą, naudoti drenuojantį gruntą. Rinkoje yra prekės ženklų, kurių gamintojai deklaruoja mažesnius polistireno įmirkius, suteikdami gaminiam, pavadinimą, išskirtinę spalvą ir pavadinimą ir t.t. Dažniausiai techninės charakteristikos pakeičiamos keičiant gaminio markę. Tai yra EPS 100 polistirenas yra šiek tiek labiau laidus vandeniui nei EPS120, bet jis turi vadintis EPS100, nes EPS 120 markė neegzistuoja. Lietuvoje gaminamo polistireninio putplasčio gamybos technologija yra vienoda, tiekiamos žaliavos fizikinės savybės nepriklauso nuo į ją įdėtų dažiklių, ar pakeičiamų pavadinimų.

  • Žinau pastato energetinio efektyvumo klasę, bet nežinau pamatinės sijos termoizoliacijos sluoksnio, kaip jį sužinoti?

Pamatas yra tik viena iš pastato dalių, kuri daro įtaką visam statiniui, todėl negalim vienareikšmiškai apibrėžti rostverko termoizoliacijos, priklausomybės nuo energetinio efektyvumo klasės. Trumpiau tariant, pamatas gali būti geriau apšiltintas bet visi kiti parametrai nepasiekti (kitų atitvarų termoizoliacija, sandarumas ir t.t.), todėl bendras rezultatas bus taip pat nepasiektas

Jei kyla papildomų klausimų prašome juos parašyti el paštu : donatas.jankauskas@gelmesta.lt